DNS - Dinamična Neuromuskularna Stabilizacija
DNS rehabilitacijska tehnika
DNS je rehabilitacijska tehnika vježbanja koja se koristi u rehabilitaciji, prevenciji ozljeda i poboljšanju sportskih rezultata. DNS potiče centre za kontrolu pokreta u mozgu na temelju metode jačanja mišića stabilizatora trupa uz pravilni obrazac disanja djelujući na lokomotorni sustav. Ona se temelji na razvojnoj kineziologiji djeteta u prvoj godini života te stvaranju i ubrzavanju refleksa. Definira se postura, trbušno disanje i funkcija zglobova.
DNS vježbe
DNS vježbe se koriste kod smanjenog mišićnog tonusa, problema sa kralježnicom (protruzijom, ekstruzijom, skoliozom, povećanom kifozom i lordozom), sportaša (prevencija ozljeda i povećavanje sportskih performansi-snaga, izdržljivost, stabilnost, funkcionalnost pokreta…) ali i idealna metoda je kao postnatalno vježbanje. Uvijek je potreban individualan pristup pacijentu i izvođenje pokreta polako i kontrolirano. Vježbe se također mogu prilagoditi bilo kojoj dijagnozi koja obuhvaća povredu središnjeg živčanog sustava. Uči se pacijenta statičkom održavanju pokreta uz korištenje glave, ruku, trupa, nogu uz disanje i korištenje središnjeg živčanog sustava na princip samog razmišljanja o izvođenju pokreta. Kombinira se jačanje i istezanje te je u sam postupak uključeno cijelo tijelo kako bi se dobio balans organizma. Rade se tranzicije iz jednog položaja u drugi, obuhvaća statičke i dinamičke pokrete, a druga tranzicija se odnosi na promjene koje se postepeno stvaraju u središnjem živčanom sustavu (mozgu) koji kontrolira posturu i kretanje. Metoda sama po sebi se može izvoditi statički, potpomognuto, uz otpor, te vođenjem pokreta manualno.
DNS stimulira centre za kontrolu kretanja u mozgu kako bi aktivirali način na koji bi se naša tijela trebala kretati obnavljanjem i stabilizacijom lokomotorne funkcije. Što bi laički rečeno značilo; kretati se kao što se kreću djeca u prve dvije godine života. Naučiti “novo/staro” normalno kako bi obavljanje svakodnevnih aktivnosti bilo što lakše i bezbolnije.
Cilj DNS metode
Cilj DNS metode je naučiti pojedinca novim, pravilnim kretnjama koje rasterećuju kralježnicu, kronične bolove i iste uzroke kretanja jednostavno prenijeti u normalne dnevne i sportske aktivnosti kako bi se dokazalo i normaliziralo disanje, sustav pokretanja i zglobova i sportske performanse. Vježbama DNS-a dovodimo tijelo u položaje i pokrete slične onima u ranom djetinjstvu kako bi se aktivirali duboki mišići, a ne samo snažni površni mišići. Međutim, ako ne postoji stabilna baze prije izvođenja pokreta, dogodit će se kompenzacija koja uobičajeno uključuje aktivaciju površinskih mišića što rezultira nepravilnom i nestabilnom pokretu koji dodatno opterećuje zglobove, kralježnične diskove, ligamente i mišiće.
Sami princip vježbanja izvodi terapeut 1:1 ili grupno ukoliko postoje jednake dijagnoze. DNS modul se prakticira izvoditi minimalno dva do tri puta tjedno uz nadzor, a samo vrijeme tretmana iznosi oko sat vremena. Nakon naučenih vježbi, pacijent je nužan sam izvoditi vježbe kod kuće kako bi održavao formu i balans u organizmu te kako ne bi došlo do neželjenih posljedica, a naučene vježbe se uvijek mogu ponavljati i nadograđivati.
TEHNIKE FIZIKALNE TERAPIJE
Koristimo razne tehnike fizikalne terapije